Nâzım’a ‘tutuklu’lar

2009-01-03 19:02:00
<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} span.h2 {mso-style-name:h2;} span.h1 {mso-style-name:h1;} span.h4 {mso-style-name:h4;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> Ünlü şair, aşk şiirlerini tercih eden Milano’daki mahkûmların gözdesi oldu

İtalya’nın Milano kentindeki hapishanelerde yatan mahkûmların seçtikleri kitaplar arasında Roberto Saviano’nun “Gomorra” adlı yapıtı ilk sıraya otururken, şiir türünde mahkûmların Nâzım Hikmet ve Prèvertin aşk şiirlerinden hoşlandığı ortaya çıktı.

San Vittore, Opera ve Bollate hapishanelerinde tutuklu mahkûmlara kitap ulaştırmayı hedef edinen ve bu konuda sosyal bir proje geliştiren Mario Cuminetti Derneği başkanı avukat Nicola de Rienzo Milanolulardan okumadıkları roman, deneme, şiir türündeki yapıtları kendilerine iletmeleri çağrısında bulundu. De Rienzo, mahkûmların özellikle polisiye, mafyayı konu alan kitaplar ile aşk şiirlerini tercih ettiğini anlattı.

Milano’daki üç hapishanede bulunan mahkûmların favori yazarları arasında mafyanın tehdit ettiği Saviano’nun yanı sıra Stephan King, Faletti, Henri Charrière ve Allen Sillitoe da yer alıyor.

Şiir türünde ise mahkûmlar genelde aşk şiirlerini okumak istiyor. Mahkûmların tercihlerinde Nâzım Hikmet ve Fransız şair Jacques Prevèrt’in toplu aşk şiirleri büyük ilgi görüyor. Nâzım Hikmet ve Prevèrt’e olan ilginin ardında her iki şairin de kısa ve öz dizeler kullanmalarının etkili olduğu yorumu yapılıyor.

aslı kayabal. milano. cumhuriyet. 03.01.2009

0
0
0
Yorum Yaz