"283 bin kişiye daha KEY ödenecek"

2008-12-18 06:44:00

Temmuzda alamayanlardan hataları düzeltilen kişilere ocağın ilkyarısında ödeme yapılacak

283 bin kişiye daha KEY ödenecek

© Emekli Sandığı, TC kimlik numarası bulunmadığı için KEY parası alamayan 43 bin 730 kişiye ilişkin sorununu çözdü. SSK de hatalı girilen 238 bin 937 kişinin bilgileri düzelterek bankaya iletti. Böylece, toplam 282 bin 667 kişilik yeni KEY listesi hazırlandı.

Ekonomi Servisi - Tasfiye halindeki Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 282 bin 667 kişiye daha KEY paralarının ödenmesine imkân sağlayacak yeni listenin Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) gönderildiğini açıkladı.

Emlak Konut GYO yetkilileri listeler üzerinde çalışıldığını belirtirken bu listenin muhtemelen ocak ayının ilkyarısında Resmi Gazete’de yayımlanarak, ödemelerinin bu sürede yapılabileceğini söyledi. Ödemeler yine Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılacak. Emekli Sandığı, TC kimlik numarası bulunmadığı için KEY parası alamayan 43 bin 730 kişiye ilişkin sorunu çözerek, gerekli bilgileri Tasfiye halindeki Emlak Bankası’na iletti. Sosyal Sigortalar Kurumu da kurumlar tarafından hatalı girilen 238 bin 937 kişiye ilişkin bilgileri düzelterek, aynı şekilde bankaya iletti. Böylece, toplam 282 bin 667 kişiye KEY ödemesi yapılabilmesine imkân sağlayan yeni bir liste oluşturuldu.

28 Temmuz’da başlayan KEY ödeme sürecinde, şimdiye kadar 5 milyon 95 bin kişiye 2 milyar 387,7 milyon YTL ödeme yapıldı. Hak sahiplerinden sadece 262 kişinin Emlak Konut GYO hissesi talep etti.

Resmi Gazete’de, toplam 8.5 milyon hak sahibi ilan edilirken, bu kişilere toplam 2.8 milyar YTL KEY ödenmesi öngörülüyordu.

Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), KEY hak sahiplerinin itirazlarına istinaden hazırlanacak yeni liste çalışmalarını da sürdürüyor. Ancak itirazların fazla olması nedeniyle, 28 Aralık’a kadar tamamlanması gereken listeleme çalışmalarının yetişmeyeceği belirtiliyor.

Yetkililer, yanlış veya eksik bildirim nedeniyle çok sayıda kişinin çalıştıkları kurumlar aleyhine dava açtığına da dikkati çekti. Özellikle, silahlı kuvvetlerde askerliğini yedek subay olarak yapan bazı kişilere de itiraz dilekçelerine istinaden “komutanlığın arşiv kayıtlarında söz konusu döneme ilişkin KEY kesintilerine ilişkin belgeye ulaşılamadığı, söz konusu döneme ilişkin arşiv kaydının olmadığı” yönünde yazı verildiği, bu nedenle, bu kişilerin o dönemlere ilişkin KEY parasını alamadığı belirlendi.

cumhuriyet. 18.12.2008

0
0
0
Yorum Yaz